İşe Katıl Hayata Atıl


Karasu N. (Yürütücü) , Aykut Ç. , Yılmaz B.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2014 - 2016

  • Proje Türü: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
  • Başlama Tarihi: Mart 2014
  • Bitiş Tarihi: Temmuz 2016

Proje Özeti

Projenin Konusu:

Engelli bireylerin özel sektörde istihdamını desteklemek amacıyla Genel Müdürlüğümüz 5 ili (Ankara, İstanbul, Gaziantep, Sakarya, Samsun) kapsayan ve bir destekli istihdam projesi olan “İşe Katıl Hayata Atıl Projesi’ni başlatmıştır. “Her birey çalışma hayatında yer alabilir” anlayışının bir ürünü olan Proje ile destekli istihdam yönteminin uygulama modeli olan “İş Koçluğu” sistemi uygulanmaktadır. Engellere değil yeteneklere, gruplara değil bireylere odaklanarak destekli istihdam modeli geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda destekli istihdam modelinin engelli bireylerin sürdürülebilir istihdamının sağlanmasında ülkemiz için geliştirilebilir bir model olduğu düşünülmektedir.

Proje kapsamında 64 iş koçu istihdam edilmiş olup300 engelli bireyin sürdürülebilir istihdamının sağlanması hedeflenirken 554 engelli bireyin işe yerleştirilmiş ve 447 kişinin sürdürülebilir istihdamı sağlanmıştır. Projenin birinci ayağı 1 Mart 2014 tarihinde başlamış ve 4 Temmuz 2016 tarihinde tamamlanmıştır.

Projenin ikinci ayağında 15 iş koçu istihdam edilmiş, 450 engelli bireyin sürdürülebilir istihdamı sağlanmış olupprojenin ikinci ayağı 15 Mart 2018 tarihinde sona ermiştir.

Projenin final raporu ve görünürlük çalışmaları kapsamında diğer raporlama süreci hâlihazırda devam etmektedir.

Garanti Bankası ana desteği (2014-2018; 2.400.000 TL) ile Türkiye’de destekli istihdam modelinin geliştirilmesine yönelik projenin birinci aşamasında 5 ildeikinci aşamasında ise 3 ilde pilot olarak gerçekleştirilmiştir.

Kaynak: https://ailevecalisma.gov.tr/EYHGM/Projeler/Ise-Katil-Hayata-Atil-2014-2018.pdf 

https://www.garantibbva.com.tr/tr/garanti_hakkinda/garantiden_haberler/2014/Ekim/ise_katil_hayata_atil.page 

https://www.youtube.com/watch?v=AZjYJgRbxVU