Vatandaş Bilimi: 5000 Papağan Aramızda


Creative Commons License

Per E.

Atlas Dergisi, vol.0, no.0, pp.26-28, 2020 (National Non-Refereed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 0 Issue: 0
  • Publication Date: 2020
  • Title of Journal : Atlas Dergisi
  • Page Numbers: pp.26-28

Abstract

Bazen Ayasofya’nın ulu çınarlarında, bazen Milli Saraylar’ın manolyalarında. Papağanlar kentlerdeki alanlarını günden güne genişletiyor. Vatandaşların gönüllü katkılarıyla yürütülen Türkiye Papağan Sayımları sonucuna göre, şehirlere yayılmış 5 binden fazla papağanımız var. Sevimli görüntüleriyle gönül çelseler de yerli türlere etkileri yakından izlenmeli. Gönüllü vatandaşların bilimsel çalışmalara katkı sağlaması dünyada “vatandaş bilimi” olarak adlandırılıyor. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden vatandaşlar da günlük rutinlerinde gördükleri papağanlara dair gözlemleri paylaşarak Türkiye Papağan Sayımları’na katkıda bulunuyor.

Siz de bu çalışmaya katkı vermek isterseniz, yapmanız gerekenler şunlar: Türkiye’de doğada görülen papağanlar hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle trpapagansayimlari.blogspot. com sayfasını ziyaret edin. Türkiye’de doğada papağan görürseniz ve kısıtlı vaktiniz varsa; esraper@yahoo.com’a bildirimde bulunabilirsiniz. Papağanlar hakkında detaylı bilgi vermek için ise bu gözlem formunu doldurun:

https://tinyurl.com/zl6k34d

Vatandaşların gönderdiği fotoğraf ve videolar, yukarıdaki blogda ilgili kişilerin isimleri ile yayınlanıyor. Sayımlara katılan gözlemcilerin adları da burada listeleniyor.