PRP izolasyonu ve metodlarının karsılastırılması


Creative Commons License

Tombul N., Bukan N., Gök Dağıdır H., Arslan B.

Uluslararası Laboratuvar Tıbbı ve 20. Ulusal Klinik Biyokimya Kongresi, Ankara, Turkey, 25 - 26 December 2020, vol.18, pp.302

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • Volume: 18
  • City: Ankara
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.302
  • Gazi University Affiliated: Yes

Abstract

Amaç: Trombositten zengin plazmanın (PRP) klinik kullanımı, büyüme faktörlerinin konsantrasyonundaki ve hücresel düzeyde iyileşme sürecini en üst düzeye çıkarabilen proteinlerin salgılanmasındaki artışa dayanır 1. Bu çalışmada mevcut literatüre dayalı trombositten zengin plazma prensiplerini ve hazırlama yöntemlerini gözden geçirdik ve laboratuvar şartlarında trombositten zengin plazmanın eldesini standardize etmeyi amaçladık.

 Yöntem: Trombositten zengin plazma hazırlamanın birçok yolu vardır. PRP yöntemiyle veya buffy-coat yöntemiyle hazırlanabilir 2. Bu çalışmada platelet sayısı 180 x 103 olan hasta kullanıldı. Birinci metod olarak 4 cc kan mor renkli EDTA’lı tüpe alındı. Daha sonra Nüve santrifüj cihazında 1130 RCF’de 24 derecede 10 dakika santrifüj edildi. İkinci metod olarak 4 cc kan mavi kapaklı sitratlı tüpe alındı. Daha sonra Nüve santrifüj cihazında 1130 RCF’de 24 derecede 10 dakika santrifüj edildi.

Bulgular: Birinci metod kullanılarak elde edilen örneğin platelet sayısı 339 x 103 , ikinci metod kullanılarak elde edilen örneğin platelet sayısı 17 x 103 olarak hesaplandı.

 Sonuç: Laboratuvar şartlarında, basit bir santrifüj yöntemiyle trombositten zengin plazma yapılabilir.

Anahtar Kelimeler: Trombositten zengin plazma, PRP, santrifüj