82. Türkiye’nin Katar 2024 Rüyasını da Bitiren Nedenler.


Karaağaçlı M.

Other, pp.1-3, 2022

  • Publication Type: Other Publication / Other
  • Publication Date: 2022
  • Page Numbers: pp.1-3
  • Gazi University Affiliated: Yes

Abstract

 

Türkiye’nin Katar 2024 Rüyasını da Bitiren Nedenler

Dr. Mustafa  KARAAĞAÇLI

Neden 1-Türkiye’nin 3-4-3  Macerası

Son dünya  Kupası elemeleri için mücadele ettiği   10 maçın tamamında 1. Bölgede  4’lü oyun  planıyla  sahaya  çıkmış.

Geçen  yıl  da 3 maçta savunma taktiğini  dörtlü oyun  üzerine  benimsemiş.

Eş deyişle son 13 maçı dörtlü  oynayan A Milli’ler Katar 2024  öncesi son kritik viraj olan Portekiz  maçında üçlü çıkması Milli  takımı keder  edenler tarafından hala  cevaplanabilmiş değildir.

Neden 2-Portekiz’in  4-3-3 İstikrarı

Portekiz takımı son  maçlarında hep oynadığı 4-3-3  ile  devam  ederek  bu konudaki  oyun  ısrar  ve istikrarını  ortaya koydu.  Özellikle orta sahadaki oyun  aklı  hızlı, topu ayağa  oynamada  becerikli ve mermi gibi  üçlü orta sahası maçı  Portekiz’e  getiren  oyun  planının en önemli parçası  oldu.

A  Milli  takım  orta  saha kurgusu  orta  sahada karşı preste  ve top  kapmada aciz kaldı. Bunun en  önemli nedeni  ve futbol  kamuoyunun  ortak  saptaması takımın üçlü savunma dizilişine  yabancı  olmasıydı.

Neden 3-Bilgide Koordinasyonsuzluk

A milli takıma  oyuncu veren  kulüplerin teknik kadrolarıyla  kadroya  seçilip alınan futbolcular  hakkında yeterli bilgi  alış verişinin yapılmadığı gözleniyor.  Oysa bir futbolcu  hakkında en yakın  ve somut bilgiler o takımın  teknik  çalıştırıcılarından alınır.

Maç  seyri    ve   kayıtları bir  futbolcu hakkında her  veriyi  ortaya koyamaz.   Bir  futbolcunun antrenman   sürekliliği ve dayanıklılığı ancak   bilgi ve  beceri alıp verme görüşleriyle sağlanır.

Neden 4-Maç Hazırlığında Yetersizlik

Türk Milli Takımı,  son yılların en kritik maçı olan  Portekiz maçına  (1)süre ve (2)Teknik-Taktik  ve (3)Mental  açılardan  yeterli  hazırlanmadığı görüldü.

Ama,  hoca haksızlık  yapma!.

-İkinci devre  Milli  takımın  oynadığı oyun  ortada. 

-İkinci 45’i baskılı  oynadık,

-Penaltı  gole  çevrilse  maç daha farklı  olurdu.

Karşı  tepkileri  duyuldu.

Elbette bir takım  maçın  tamamında baskılı oynayamaz,  zaman içinde  top  çevirip  oyunu  yavaşlatır. Hatta kalecisine  oynayıp  oyunu  en geniş açıdan başlatmaya   hazırlık   yapar.

Burada  kastedilen futbolun  iki temel  değişkeni olan “zaman  ve durum  ahvalinin iyi  yönetilemediği  gerçeğidir.”

Yukarı  satırlarda   anılan kordinasyonsuzluk konusunda süper ligden  bir  iki   teknik  adamla konuşulup görüşülse  “A  Milli takımın  üçlü defanslı savunma  macerasına girmemesi gerektiği” elbette  S. Kuntz  ve H. Altıntop’a söylenirdi.

Neden 5-Maçı 1 ila 90  Dakika  Bir Bütün  Görememezlik

Maçlar  90 dakika ve +’ları  ile bir bütündür.

Sen ilk 45’i  çöpe atarsan,  her  karşı takım golü ve  golleri ilk  45’’de  bulur ve  maçı  alır götürür.

Zaten  Portekiz   de bunu  yaptı. A  Milli Takımın ilk 45’i berheva  geçirmesi bir iki  pozisyon dışında korkak  ve özgüvensiz oyun sergilemesine  neden oldu.  Maçın sonucunda da bu  anlayışlı 2. Bölge zaafiyeti etkili oldu.

2. Bölge zaafiyeti   orta sahada eksik kalmaya, alanı doğru paylaşamamaya ve pas  trafiğine  neden oldu. Çünkü  bu A  Milli Takım  3-4-3’e  antrenmanlı değil

Söz sonu; S. Kuntz da  Bize  Benzemiş(!)

A  Mili Takım  Teknik sorumlusu    S. Kuntz’un  göreve  geldiği Ekim  2021’de  kısa zamanda  takıma  küçük dokunuşları  gözlendi.  Bu dokunuşları elbette   sistem, oyun  aklı  ve taktik anlayışı  olarak  olmasa  da takımı   yeniden  mücadele eder  hale  getirmesi   olarak  gözlendi.  Ancak  son  maç S. Kuntz  karnesine  taktik zayıflık olarak yansıdı.  Maçın  kaybeden bir teknik sorumlu olarak  tüm  futbol  yazarlarının  nerdeyse  tamamının ortak  saptaması  olan 3-4-3 oyun  planını  maç  sonu açıklamalarıyla  defalarca savundu.

 

Eee,  memleketin ya  suyundan  ve havasından  ya da  huyundan ve  kafasından  nasiplenmiş olacak ki; S. Kuntz da gerçekte maçı kaybeden   ve   bu  kayıpla  birlikte 20. Kez  Dünya kupası finallerine  gidemeyen  bir takımın   teknik adamı olmasına karşın “umutlu, gelecekli, ecekli  acaklı  vaadler  sundu” A Milli Takıma destek  istedi.

 

Konya’sı, Trabzon’u Antep’i, İstanbul’u, Ankara’sı, İzmir’, Van’ı Mardin’i..  bu  memleketin  tamamı Türk Milli Takımına  destek  verir.

 

Yeter ki;  sen S. Kuntz  biraz  bu bizim memleketin istişare  kültürüne kulak ver!.

 

 

 

 

_________

İletişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta        : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 

Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1):Kirizma
Facebook (2):MustafaKaraağaçlı
Twitter    :M_Karaagacli_
İnstagram: mustafakaraagacli1