Phonetic and Phonological Analysis of the Turkish Ling Sounds


Önen Ç., Kemaloğlu Y. K.

in: THE IMPORTANCE OF PHONETIC AND PHONOLOGICAL FEATURES OF SPEECH IN AUDIOLOGY: THE EXAMPLE OF THE TURKISH LANGUAGE, Yusuf K. KEMALOĞLU,Hülya KASAPOĞLU ÇENGEL,Güven MENGÜ, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, Ankara, pp.117-121, 2022

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Vocational Book
  • Publication Date: 2022
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.117-121
  • Editors: Yusuf K. KEMALOĞLU,Hülya KASAPOĞLU ÇENGEL,Güven MENGÜ, Editor
  • Gazi University Affiliated: Yes

Abstract

The Ling sounds are language-specific speech sounds which are widely used as a quick and easy assessment tool to evaluate speech perception ability; they provide information on hearing perception at speech frequencies, especially in very young children. In practice, there are many conditions that parents and professionals should pay attention while assessing children's hearing abilities in the speech spectrum using the Ling sounds. Among them, the language-specific characteristics of the Ling sounds appear to be of major importance. Therefore, the main purpose of this review is to examine the Turkish Ling sounds phonetically and phonologically. First, the development of the Ling Sound Test method and its practice areas and principles will be reviewed, and then the frequency distribution of Turkish Ling sounds will be evaluated in relation to the Ling sounds in other languages.

Keywords: Acoustics; phonetics; speech acoustics

Ling sesleri, konuşma algılama yeteneğini değerlendirmek ve özellikle çok küçük çocuklarda konuşma frekanslarında işitme algısı ile ilgili bilgileri sağlamak için hızlı ve kolay bir değerlendirme aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılan, dile özgü konuşma sesleridir. Uygulamada çocukların işitme yeteneklerinin, Ling sesleriyle konuşma spektrumuna uygun bir şekilde değerlendirebilmesi için ebeveynlerin ve profesyonellerin dikkat etmeleri gereken pek çok husus vardır. Bunların arasında, Ling seslerinin dile özgü karakteristikleri önemli bir unsurdur. Bu nedenle, bu yazının asıl amacı; Türkçe Ling seslerini fonetik ve fonolojik yönden incelemek olmakla birlikte, önce kısaca Ling Ses Testi yönteminin gelişimi ve uygulama alanları ve ilkeleri gözden geçirilecek ve sonra da Türkçe Ling seslerinin frekans dağılımı diğer dillerde bulunan Ling sesleriyle karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır.
Anahtar Kelimeler: Akustik; fonetik; konuşma akustiği