Küçük Örneklemlerde Beta4 ve Polynomial Loglineer Öndüzgünleştirme ve Kübik Eğri Sondüzgünleştirme Metotlarının Uygunluğu


Tan Ş.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi-GEFAD, cilt.35, sa.1, ss.123-151, 2015 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Yayın Türü: Makale / Tam Makale
  • Cilt numarası: 35 Konu: 1
  • Basım Tarihi: 2015
  • Dergi Adı: Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi-GEFAD
  • Sayfa Sayıları: ss.123-151

Özet

Bu çalışmada eşit yüzdelikli eşitlemede kullanılan beta4 ve polinominal loglineer öndüzgünleştirme ve kübik eğri sondüzgünleştirme yöntemlerinin uygunluğunun gerçek bir veri seti ve küçük örneklemler için karşılaştırılması sunulmuştur. Form X ve Form Y verilerine beta4 öndüzgünleştirme metodu uygulandığında düzgünleştirilmiş dağılım Form X için tüm dört momenti korumuş ve Form Y için ilk üç momenti korumuştur. Ki kare istatistiğine göre beta4 öndüzgünleştirme metodu deneysel veriye uyum göstermiştir. Polinomial loglineer öndüzgünleştirmede, hem Form X hem de Form Y verileri için ikinci dereceden polinomial loglineer modelle yapılan düzgünleştirme en iyi veri uyumunu sağlamıştır. Kübik eğri sondüzgünleştirme metodu, S=.30 düzeyinde en uygun model uyumunu sağlamıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada kullanılan üç düzgünleştirme metodu da etkili bulundu ve hem eşitlemenin ortalama bootstrap standart hatası hem de moment korunumu ölçütü dikkate alındığında 200-250 cıvarı gibi küçük örneklemler için üç düzgünleştirme metodundan beta4 öndüzgünleştirme metodunun kullanımının göreceli olarak daha uygun olduğu bulunmuştur.