Güncel CAD/CAM Materyalleri


Creative Commons License

Çakırbay Tanış M., Eser K.

in: Protetik Materyaller ve Güncel Uygulamaları, Ali Kemal ÖZDEMİR, Editor, Türkiye Klinikleri Protetik Diş Tedavisi Özel Konular, Ankara, pp.6-10, 2020

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Vocational Book
  • Publication Date: 2020
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Protetik Diş Tedavisi Özel Konular
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.6-10
  • Editors: Ali Kemal ÖZDEMİR, Editor
  • Gazi University Affiliated: Yes

Abstract

Güncel CAD/CAM Materyalleri
Current CAD/CAM Materials
Merve ÇAKIRBAY TANIŞa, Kürşat ESERa
aGazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Protetik Diş Tedavisi ABD, Ankara, TÜRKİYE
Çakırbay Tanış M, Eser K. Güncel CAD/CAM materyalleri. Özdemir AK, editör. Protetik Materyaller ve Güncel Uygulamaları. 1. Baskı. Ankara: Türkiye Klinikleri; 2020. p.10-6.
Makale Dili: TR

ÖZET
Teknolojideki gelişmelerle birlikte, CAD/CAM sistemleri ve dental materyallerde de gelişmeler söz konusu olmuştur. Konvansiyonel üretim teknikleri hem zaman alıcı hem de zahmetlidir. Bununla birlikte elde edilen restorasyonun başarısı öngörülebilir değildir. CAD/CAM sistemleri ile konvansiyonel yöntemlerdeki birçok aşama devre dışı bırakılmıştır. Endüstriyel olarak üretilmiş daha standart blokların kullanılması nedeni ile daha öngörülebilir sonuçlar elde etmek mümkün olmuştur. Uygun vakalarda restorasyonlar tek seansta hastaya teslim edilebilmektedir. Bu hem hasta hem de hekim oldukça konforlu ve pratiktir. Bu makalede; CAD/CAM uygulamalarında kullanılan güncel materyaller hakkında genel bilgi verilmesi amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: CAD/CAM blokları; seramik bloklar; nanoseramik bloklar; zirkonya bloklar
ABSTRACT
Along with advances in technology, there have been improvements in CAD/CAM systems and dental materials. Conventional manufacturing techniques are both time consuming and laborious. However, the success of the restoration obtained is not predictable. With CAD/CAM systems, many stages in conventional methods have been disabled. It was possible to achieve more predictable results due to the use of more industrially produced standard blocks. In appropriate cases, restorations can be delivered to the patient in a single session. This is very comfortable and practical for both the patient and the dentist. In this article; it is aimed to give general information about current materials used in CAD/CAM applications.

Keywords: CAD/CAM blocks; ceramic blocks; nanoseramic blocks; zirconia bloc