81. Süper Ligin Kalitesi Tartışılır Ama, Zorluk Derecesi Kesindir.


Karaağaçlı M.

Other, pp.1-3, 2022

  • Publication Type: Other Publication / Other
  • Publication Date: 2022
  • Page Numbers: pp.1-3
  • Gazi University Affiliated: Yes

Abstract

                        Süper  Ligin  Kalitesi  Tartışılır  Ama,  Zorluk  Derecesi  Kesindir

Dr. Mustafa  KARAAĞAÇLI

 

Süper  Lig  Zordur

Kalitede nitelik baskın iken sayılarla oynama nicelik göstergesidir. Süper ligi anlatmada rakamlara takılmak  bir  yere  kadar gider.  Ama süper ligin kesin tarafı zorluk  derecesi bir lig  olmasıdır.

 

Süper Ligin  Zorluğunu  Anlayamayanlar

Süper  ligin  zorluğunu  anlayamayanlar  takım  ölçeğinde ligde tutunmayanlar,  düşüp  tekrar  çıkan ve bu zorluktan ders almayıp tekrar alt liglere inenlerdir. 

 

Süper  ligin  zorluğunu  anlayamayanlar bağlamında  oyuncu ölçeğinde  ise  birden çok isim sayılabilir.

Bu ahvalin son güncel  adı  Mesut  Özil’dir.

 

Yer gelmişken, Süper  ligin  zorluğunu  anlayamayanlardan bir nostalji yaparsak, Roberto Carlos, Matteja   Kezman, Daniel Güiza, Radamel Falcao, R.V. Persie, Guti, Oscar  CordozaRicardo QuaresmaSamuel Eto'o  ilk  akla gelenlerden olur.

 

Fenerbahçe Kazandı  Ama, Bu  Oyun  Mesut Özil’i  Bırakmış

Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında Fenerbahçe 1-0 yenik duruma düştüğü maçta İttifak Holding Konyaspor'u 2-1 mağlup etti. Sarı-lacivertli takım bu galibiyetle puanını 53'e yükseltti ve ikinci sıradaki rakibiyle puan farkını 2'ye düşürdü.

 

Mesut Özil başta fizik gücü  ve oyun disiplinini kaybetmiş.  Sakatlıktan yeni dönmesi  kusur değil,  O’nun Türkiye’ye geleli  1,5 yıldır takımında  arka arkaya 10 maç oynayamaması en büyük kusurudur. 

 

Futbol Mesut Özil’i bırakmış,   O bunun  bilmem farkında mı? Zira,  zirve  sporlardan olan profesyonel  futbolda, bir an gelir  oyun seni bırakır da sen bunu farketmezsin, garip olan yaş, konum ve sakatlık hali değil,  bilgi  ve fizik  gücü  repertuvarıdır. Futbol yetilerinden biri kaybolursa  diğerleriyle idare  edebilmede  süper  lig  gibi  zor  ligler bu adam basın ve transfer yıldızı diye torpil  geçmez.

 

Bir Oyuncu Çok  Oyuncu

Fenerbahçe’nin kazandığı maçta  İsmail Kartal’ın yaptığı  değişiklerin  en sonuç aldırıcısı Pelkas’ın 46. Dakikada Mesut   Özil’in yerine  oyuna  alınmasıydı. Pelkas   88. Dakikada attığı golle  galibiyeti  getirirken  haraketli oyunuyla gelecek sezonda bu  takımın oyuncusuyum dedi. 

 

Maçta  66’ncı dakikada Fenerbahçeye   beraberliği getiren Kim  Min-Jae de  maçın bir oyuncu çok oyuncu dedirten  kelibresindeydi.

 

Crespo  ise orta  alanın  12  kilometre  ile en çok  koşan, girdiği16   mücadeleden 11 kazanç ile fizik gücünü  kanıtlarken,  galibiyet  golü asistiyle   maça fark  katan bi,r  oyuncu  çok  oyuncu kalitesindeydi.

 

Haftalar  Sonra  Doğru Dürüst Bir  İsmail  Kartal

Süper ligin 30. Haftası  yaşanırken son 6 maçında 5. Galibiyet  1 beraberlik alan Fenerbahçe teknik sorumlusu İsmail Kartal, “maçta 1-0 gerideyken bile maçı kazanacağımızı biliyorduk, çünkü  Konyaspor’u iyi analiz ettik  ve sonuca  gittik”  derken takımın  başına geldiğinden beri ilk defa bilgi  temelli  bir maç  değerlendirmesi  yapmış oldu.

 

 

 

Süper Lig ve 35.000   Taraftar Bu Oyunu İster

Süper lig,  “rakibe topu bilerek verdik ve  oyunu  1.bölgede  kabul ettik”   gibi bu oyunun gerçeklerinden  uzak hele  hele  büyük  denilen takımlara hiç de  yakışmayan oyunları  ve  bilgisizlikleri   kabul etmez.

Bu  oyun,  ve  35.000 taraftar Fenerbahçe’nin Konyaspor maçının ikinci yarısındaki

·         Planını,

·         Fizik gücünü,

·         Taktik disiplinini ve

·         3. bölgede  hızlı top  kapıp atak  sürekliliğini ister.

 

Söz Sonu

Bu oyun sadece mücadele  ve  oyun karakteriyle açıklanamaz. Son örnek;  FC  Barcelona  Galatasaray’ı bunlarla mı yoksa  daha  kaliteli kadrosu  ve oyun bilgisiyle mi  eledi? Cevap skorda ve sonuçta.

_________

İletişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta        : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 

Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1):Kirizma
Facebook (2):MustafaKaraağaçlı
Twitter    :M_Karaagacli_
İnstagram: mustafakaraagacli1