Sprachplanung Modernisierung Vereinfachung und Normierung von Sprache


Bayraktarlı İ. Y.

Interkulturell und Global, vol.3, no.4, pp.128-155, 2008 (Refereed Journals of Other Institutions)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 3 Issue: 4
  • Publication Date: 2008
  • Title of Journal : Interkulturell und Global
  • Page Numbers: pp.128-155

Abstract

SPRACHPLANUNG: MODERNISIERUNG, VEREINFACHUNG UND NORMIERUNG VON SPRACHE IM POLITISCHEN DISKURS

 

Makalenin Yayınlandığı Derginin Adı: Interkulturel und Global

Interkulturell und Global Index: Archiv (Datenbank der Kooperation Dritte Welt Archive. Deutsch englisch spanisch. Dok Nr.202220, 3/4, 2008 (128-155).

 

Dil Planlamaları: Dili Sadeleştirme, Standartlaştırma, Modernize Etme

- Özet -

 

            “Dil Planlamaları: Dili Sadeleştirme, Standartlaştırma, Modernize Etme” adlı makalede öncelikle; toplumu oluşturan bireyler arasında engelsiz iletişimi sağlamada dil planlamaları yapmanın ve bu planlama kapsamında dili korumak adına zaman zaman onu normlaştırma-standartlaştırmanın gerekliliği incelenmiştir. Dil planlaması için tek tip bir tanım olmamasına rağmen, tanımlarda çoğunlukla bir ülkenin dil siyasetine işaret edildiğinden; eserde tarihsel süreçte dil planlamaları özellik arz eden Çin, Japonya, Yunanistan ve İsrail devletlerinin alfabe ve dil politikaları araştırılmıştır.

         Makalede incelenen ülkelerin dilllerinin kendi varlık nedenleri olduğu, dil ve alfabelerinin kendi kimliklerini oluşturmasından dolayı dillerinde ve alfabelerinde temelli bir değişikliğe gidilmemesi için mücadele ettikleri,  Çince, Japonca, Yunanca ve İvrit (modern İbranice) dillerinin bilimsel çalışmalarla normlaştırıldığı ve ancak bu ülkelerde dile, siyasal kurumlar tarafından bir müdahalenin söz konusu olmadığı; geleneksel alfabelerinin kendi kimlikleri olduğunun bilincinde olarak muhafazası için gereken çalışmaları yapma yoluna gittikleri tespit edilmiştir.