Genel Bilgiler

Biyografi

1975 yılı Afyonkarahisar doğumlu Prof. Dr. Abdullah Kurt, 1997 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümü Talaşlı Üretim Anabilim Dalında lisans eğitimini tamamlamıştır. Lisansüstü çalışmalarını ise Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Eğitimi Anabilim Dalında yapmış; 2001’de yüksek lisans ve 2006’da da doktora eğitimini tamamlamıştır. Aralık 2020’den itibaren Profesör Doktor kadro unvanı ile Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümünde görevini sürdürmektedir.


Lisans seviyesinde Mekanik, Statik, Dinamik, Mukavemet ve lisansüstü seviyesinde Uygulamalı Sonlu Elemanlar Analizi gibi dersleri veren Prof. Dr. Kurt; talaşlı üretim, işlenebilirlik, kesme mekaniği, kesici takım gerilmelerinin analizi, matematiksel modelleme, sonlu elemanlar yöntemi ve talaş kaldırma işlemlerinin simülasyonu konularında çalışmalar yapmaktadır. Danışmanlığını yaptığı tamamlanmış 7 yüksek lisans, 2 doktora ve devam eden 2 yüksek lisans, 1 doktora tez çalışması vardır. Üniversite Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi, Devlet Planlama Teşkilatı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (SANTEZ) tarafından desteklenen çeşitli araştırma projelerinde yardımcı araştırmacı ve proje yürütücüsü olarak görevler yapmıştır. Ocak 2021 itibariyle Prof. Dr. Abdullah Kurt’un Web of Science tarafından taranan SCI/SCI-E bilimsel dergilerinde yapılan 15, uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitaplarında basılan 12, ulusal hakemli ve diğer bilimsel dergilerde yapılan 11 ve ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitaplarında basılan 4 yayını bulunmaktadır. Eserlerine Web of Science tarafından taranan SCI/SCI-E dergilerinden yapılan toplam 189 atıf bulunmaktadır. Bir araştırmacının popülaritesini/verimliliğini ve etkisini gösteren Hirsch indeksi olarak da bilinen h-indeksi değeri ise 7’dir.

Kurum Bilgileri

Birim
Teknoloji Fakültesi
Bölüm
İmalat Mühendisliği
Ana Bilim Dalı
İmalat Mühendisliği

İletişim

E-posta
akurt@gazi.edu.tr
Web Sayfası
https://avesis.gazi.edu.tr/akurt
İş Telefonu
+90 312 202 8626
Fax Telefonu
+90 312 202 8947
Ofis
Taşkent Öğretim Elemanları Binası A-431
Posta Adresi
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümü Taşkent Öğretim Elemanları Binası A-431, 06500 Teknikokullar, Yenimahalle - ANKARA