Genel Bilgiler

Biyografi

Dr Köktürk, 1987- 1993 yılları arasında Gazi Universitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimini tamamlayıp 1993’de kısa bir süre için Numune Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 1994 -1999 yılları arasında Gazi Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamlayan Dr Köktürk, 1999 ile 2001 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Florida Universitesi, Göğüs Hastalıkları Bölümü Alfa 1 Antitripsin Laboratuvarında araştırmacı (Postdoctorate Associate Medicine) olarak çalışmıştır. Bu dönemde immunohistokimya, elektron mikroskopi, RT-PCR ve imaj analizi deneyimleri olmuştur. Ardından 2001 yılında Gazi Universitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak göreve başlayan Dr Köktürk, 2006 yılında Doçent ünvanı almıştır. 2007 yılında 9 ay süreyle “Tel Aviv Universitesi Sourasky Medical Center” Göğüs Hastalıkları Bölümü Moleküler Biyoloji Laboratuvarında indükte balgam ile araştırmalar yapmıştır. 2011 yılında Profesör ünvanı alan Dr Köktürk halen Gazi Universitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim üyesi olup, Ekim 2013'den itibaren 1 yıl süre ile Güney Kore, Seul'de "Ulsan College Of Medicine, Asan Medical Center" Göğüs Hastalıkları Bölümünde Araştırmacı olarak görevlendirilmiştir.

 

Dr Köktürk, özellikle KOAH, interstisyel akciğer hastalıkları, akciğer enfeksiyonlarına yönelik araştırma sahasıyla ilgilenmektedir. 2003 yılından itibaren 3 dönemde sekreterlik iki dönem başkanlık olmak üzere Toraks Derneği KOAH çalışma grubu yürütme kurulunun üyesidir. 2007’den itibaren Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ortak projesi olan Astım -KOAH Ulusal Kontrol Eylem Planı (GARD Türkiye) projesinde yönetici ve yürütücü olarak çalışmaktadır. 2018 yılından itibaren GOLD Assembly üyesidir ve 2019’dan itibaren Türkiye GARD projesi ülke koordinatör yardımcısıdır. 2019'de Türk Toraks Derneği 21. Ulusal Kongresine başkanlık yapmış olan Dr Köktürk, 2019'dan itibaren Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulun'da Dış İlişkiler sorumlusu olarak görev yapmaktadır. 

 

Klinik pratikte Gazi Universitesi Göğüs Hastalığı Anabilim Dalı, KOAH Kliniği, Pulmoner Rehabilitasyon Programı ve Hematopoetik Kök Hücre Nakli Göğüs Hastalıkları Konsültanlığı sorumlusudur.  Bugüne dek konusunda 200 civarında ulusal ve uluslararası eser ve çok sayıda ödüle sahiptir.  İyi düzeyde İngilizce bilen Dr Köktürk, evli ve 1 çocuk annesidir.

 

 

Kurum Bilgileri

Birim
Tıp Fakültesi
Bölüm
Dahili Tıp Bilimleri
Ana Bilim Dalı
Göğüs Hastalıkları

İletişim