Genel Bilgiler

Biyografi

ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1991 yılında Bölüm ve Fakülte derecesi ile Lisans diploması almıştır. Aynı yıl Ankara’da ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimine başlamıştır. 1992 Mart ayında Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayata giriş yapmıştır. Yüksek Lisansı Gazi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Şubat 1995’te tamamlamıştır. YÖK doktora bursu ile 1995 yılında Almanya Clausthal Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde doktora eğitimine başlamış ve Mayıs 1999 tarihinde tamamlamıştır.

 

Doktora sonrası yurda dönerek Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde Ocak 2000 yılında Doktor Öğretim üyesi (Yrd. Doç.) unvanı ile çalışmalarına devam etmiştir. 2008 yılında Doçent unvanını almış ve Haziran 2013 yılında Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde göreve başlayana kadar Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde toplam 14 yıl görev yapmıştır.

 

Yüksek lisans tezinde “Gaz Atomizasyonu ile Metal Tozu Üretimi Değişkenlerinin Araştırılması” ve Doktora tezinde “Production, Consolidation and Investigation of PM Al-Mg-Sc Alloys” konularında araştırmalar yapmıştır. Çalışma konuları Makine Mühendisliği ve Malzeme Bilimi/Mühendisliği alanında olup Toz Metalurjisi, Üretim Teknolojileri, Malzeme Tasarım ve Davranışları, Makine tasarımı ve Makine elemanları konularındadır. Özellikle gaz atomizasyonu ve plazma atomizasyon yöntemleri ile metal tozu üretimi alanında araştırma projeleri yaparak önemli bilgi birikimi elde etmiştir. Bu konularda halen endüstriyel projelere danışmanlık hizmeti vermektedir. Toz Metalurjisi ve Eklemeli İmalat konularında araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Kurum Bilgileri

Birim
Mühendislik Fakültesi
Bölüm
Makina Mühendisliği
Ana Bilim Dalı
Makina Mühendisliği

İletişim

E-posta
runal@gazi.edu.tr
Web Sayfası
https://avesis.gazi.edu.tr/runal
İş Telefonu
+90 312 582 3430
Posta Adresi
Gazi Üniv. Müh. Fak. Makine Mühendisliği Bölümü, Celal Bayar Bulvarı, 06570 Maltepe/ANKARA