General Information

Institutional Information: Teknoloji Fakültesi, Elektrik - Elektronik Mühendisliği, Elektrik - Elektronik Mühendisliği
Research Areas: Energy, Direct Energy Conversion and Energy Storage, Power System Analysis, Generating Stations and Plants, Electric Power Transmission, Distribution and Protection, Renewable energy, High Voltage Technique

Metrics

Publication

298

Citation (WoS)

1868

H-Index (WoS)

21

Citation (Scopus)

2821

H-Index (Scopus)

26

Citation (Scholar)

166

H-Index (Scholar)

7

Citiation (TrDizin)

18

H-Index (TrDizin)

2

Project

13

Thesis Advisory

30

Open Access

30
UN Sustainable Development Goals

Biography

Prof. Dr. Ramazan BAYINDIR, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Eğitimi Bölümü’nde Temmuz 1992’de tamamladı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini sırasıyla 1998 ve 2002 yıllarında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nden aldı.

Dr. Bayındır, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Eğitimi Bölümü’nde Öğretim Görevlisi ve Yrd. Doç. Dr. olarak görev yaptı. Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde Doç. Dr. olarak görev yapan Dr. Bayındır, 2013 yılından itibaren Prof. Dr. unvanıyla görevine devam etmektedir. Temel çalışma alanları, yenilenebilir enerji kaynakları, mikro şebekeler, dağıtık üretim, akıllı şebeke uygulamaları ve PLC ile endüstriyel otomasyon uygulamalarıdır.

Dr. Bayındır, yıllık olarak düzenlenen “International Conference on Renewable Energy Research and Applications (ICRERA 2012-2018)”, “16th International Power Electronics and Motion Control Conference and Exposition (PEMC 2014)” ve “International Conference on Power Engineering, Energy and Electrical Drives (POWERENG 2013)” isimli konferanslarda program başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca, “Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi Part C: Tasarım ve Teknoloji” isimli derginin baş editörlük görevi ve SCI indekste taranan birçok seçkin dergide konuk editör olarak görev yaptı.  2019 yılından itibaren “IEEE Senior Member” olan Dr. Bayındır’ın, çalışma alanları dahilinde 250’den fazla makale ve bildirisi bulunmaktadır. Ayrıca, 4 ulusal kitap ve 2 uluslararası kitapta yazar olarak yer almıştır. Birçok ulusal proje tamamlamış olan Dr. Bayındır, birçok Avrupa ülkesinin paydaş olduğu projede de görev almıştır.