Genel Bilgiler

Biyografi

Prof. Dr. Mustafa Necmi İLHAN

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı

1971 Elazığ, Harput doğumlu olan İlhan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 1995 mezunudur. İlk ve Orta Öğrenimini Ankara’da yapmıştır.

Gazi Üniversitesinde 1998 yılında Araştırma Görevlisi olarak akademik çalışmalarına başlamış, 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör olmuştur.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı, İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Gazi Teknopark Yönetim Kurulu Üyesidir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Tanıma ve Denklik Komisyonu Sağlık Bilim Alanları Danışma Komisyonu Yürütücülüğü, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Tıp-Sağlık Eğitim Konseyi Koordinatörlüğü, Mesleki Yeterlilik Kurumu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Komitesi YÖK Temsilciliği ve Komisyon Başkanlığı yapmaktadır.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Bilim Kurulu Üyesi (2009-), Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesidir (2020-).

Akademik çalışmaları daha çok Sağlık Yönetimi, Sağlık Ekonomisi, Toplum Ruh Sağlığı, Madde Bağımlılığı, İş Sağlığı ve Güvenliği, Epidemiyoloji alanlarındadır.

Kasım 2020 itibarı ile Web of Science da 86 makalesi ve 826 atıfı, ulusal dergilerde yayınlanmış 79 makalesi vardır, 56 adet tez yönetmiştir, 23 adet kitap ve kitap bölümü bulunmaktadır,  6 ulusal, 23 uluslararası, projede yönetici ve danışman olarak görev almıştır. H indeksi 16’dır.

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı (2017-2020), Gazi BEST Kurulu Üyesi (2018-2020), Etik Komisyon Başkan Yardımcısı (2016-2019), Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu Üyesi (2011-2014), Başhekim Yardımcısı (2008-2011), Dönem I ve VI Koordinatör Yardımcısı (2005-2008) olarak görev yapmıştır.

TBMM’de Sağlıkta Şiddetin Engellenmesi, Soma Maden Kazasının Araştırılması ve Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunları amacıyla kurulan Araştırma Komisyonlarında Danışman ve Uzman olarak görev almıştır. Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında pek çok komisyon ve projede görev almıştır.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), Birlemiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Sağlık Örgütünde (WHO) Türkiye Delegasyonu Üyesi, Konsültan, Danışman, Uzman olarak çalışmış ve çalışmaktadır.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ile onurlandırılmıştır.

Kurum Bilgileri

Birim
Tıp Fakültesi
Bölüm
Dahili Tıp Bilimleri
Ana Bilim Dalı
Halk Sağlığı