General Information

Institutional Information: Gazi Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim, Okul Öncesi Eğitimi
Research Areas: Social Sciences and Humanities

Metrics

Publication

51

Citation (WoS)

8

H-Index (WoS)

1

Citiation (TrDizin)

1

H-Index (TrDizin)

1

Project

1

Thesis Advisory

12

Open Access

7
UN Sustainable Development Goals

Biography

Prof. Dr. Ebru ERSAY

Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Psikoloji alanında yaparken aynı zamanda Öğretmenlik pedogojisi sertifikası da almıştır. Mezun olduktan sonra bir yıl İzmir de özel bir anaokulunda psikolog olarak çalıştıktan sonra Milli Eğitim bakanlığı bünyesinde dört yıl Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen olarak çalıştı. Milli Eğitim Bakanlığı bursunu kazanan Ersay 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimini Erken Çocukluk Eğitimi üzerine Pennsylvania Eyalet Üniversitesinde tamamladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimleri sırasında yüksek not ortalaması nedeniyle Amerika Birleşik Devletlerinde bulunanTürkiye Eğitim Ateşeğili tarafından Üstün Başarı Teşekkür belgelerine layık görüldü. 2002-2003 yılları arasında üniversiteye bağlı anaokulunda yarı zamanlı öğretmen olarak çalışmıştır. Ayrıca 2006-2007 yılları arasında Pennsylvania Eyalet Üniversitesinden Lisans seviyesinde 2 ders vermek üzere asistanlık almıştır. Türkiye ye döndükten sonra Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği anabilimdalında çalışmaya başladı. 2017 yılı Şubay ayında Çocuk Gelişimi-Okul Öncesi Eğitimi alanından doçentliğini alan Ebru Ersay, Aralık 2022 de Profesör olmuştur. Halen Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Temel Eğitimi Bölümü Okul Öncesi Eğitimi programında çalışmaktadır.

2015 yılında ERASMUS ders verme hareketliliği dahilinde Malta Üniversitesini ziyaret etmiştir. 2016 yılında Erken Çocukluk Eğitimi İçin Dünya Organizasyonu (OMEP) tarafından Oyun ve Yılmazlık alanında Türkiye den tek olmak üzere ödüle layık görülmüş ve Güney Kore’nin Seul kentinde düzenlenen kongrede misafir edilmiştir. Aile Eğitimi ve Katılımı üzerine kitap bölümleri ve kitap editörlüğü olan Ersayın, ayrıca “Erken Çocukluk Döneminde Öğretmen Niteliği ve Öğretmen Eğitimi”, “Okul Öncesi Fen Eğitimi Anlayışları ve Program Örnekleri”, ve “Duygusal Gelişim” üzerine kitap bölümleri bulunmaktadır. Erken çocuklukta duygusal yeterlilik, yılmazlık ve duygu sosyalleştirme konularında çalışmaları olan Ersay, dünya literatüründe alanında uzman araştırmacılar tarafından atıflar almaktadır (google akademikten ulaşılabilir*).

Ebru ERSAY öğretmen adayları için “Problem Tarama Envanteri”, Erken Çocuklukta “Yılmazlık” ve “Koruyucu Faktörler” üzerine ölçekler geliştirmiştir. Bunların dışında Duygu Sosyalleştirmesi ve Bilimsel Motivasyon üzerine ölçeklerin Türkçe uyarlamalarını yapmıştır.

Halen “The Journal of Emotional Education”, “Gelişim ve Psikoloji Dergisi” ve diğer bazı dergilerin yayın kurulunda yer almaktadır. Danışmanlığında Okul öncesi eğitimi üzerine 11 yüksek lisans öğrencisi ve bir doktora öğrencisi mezun olmuş, halen alanda yüksel lisans ve doktora öğrencilerine danışmanlık vermektedir.